BIMATOPROST w odżywkach do rzęs. Pod jakimi nazwami występuje i jakie marki stosują go w swoich produktach.

Piękne rzęsy to marzenie każdej kobiety - nie ma się co dziwić bo to właśnie one nadają magii spojrzeniu i są pewną ramą dla naszej twarzy. Oczywiście istnieje mnóstwo alternatyw na małe oszukanie natury takie jak sztuczne kępki czy ich przedłużanie u kosmetyczki, ale nie każdy (w tym ja) jest fanem takich rozwiązań, więc z odsieczą przychodzą one - odżywki stymulujące i pobudzające wzrost naszych naturalnych rzęs. Początki tego typu produktów były bardzo głośne na rynku kosmetycznym - o spektakularnych efektach działania takich produktów rozpisywały się największe i najbardziej znane gazety i choć nie można było odmówić fantastycznego działania to jednak przyszła pora by zagłębić się czym tak naprawdę jest to spowodowane. I oto pojawia się on - bimatoprost, składnik całego zamieszania, który to jak się okazało później jest bardzo kontrowersyjny, a jednak bardzo mała rzesza kobiet wie z czym tak naprawdę ma do czynienia.
Co to jest bimatoprost i jakie są skutki uboczne jego stosowania?


Jest to syntetyczny prostamid, który naśladuje naturalne prostaglandyny. Głównym działaniem tego składnika jest obniżenie ciśnienia wewnątrzgałkowego oka. Występuje w formie leczniczych kropelek przepisywanych na receptę, które podaje się bezpośrednio do worka spojówkowego, skąd dobrze przenika do rogówki i twardówki. Jest składnikiem nie zalecanym do stosowania w ciąży ani w trakcie karmienia piersią. Bimatoprost jest lekiem okulistycznym przepisywanym w konkretnym celu i problemie, jest wydawany wyłącznie za poleceniem lekarza na receptę. Jak każdy lek może powodować szereg skutków ubocznych takich jak: przekrwienie spojówki, świąd, pieczenie, stany zapalne rogówki, łzawienie, zaburzenie widzenia, bóle oka i głowy, wzmożoną pigmentację tęczówki i odbarwienie skóry w okół oczodołu. Stosowanie kropel jest obarczone większym ryzykiem uszkodzenia narządu wzroku u osób, które nie borykają się z problemem nadciśnienia ocznego - co jest oczywiście faktem oczywistym bo można by to porównać do łykania tabletek na ból głowy... kiedy tego bólu nie ma.

Skąd bimatoprost w odżywkach do rzęs?


Jednym ze skutków ubocznych stosowania bimatoprostu jest nadmierny wzrost i ściemnienie rzęs - co oczywiście zostało szybciutko przechwycone przez koncerny kosmetyczne. Bimatoprost przedłuża fazę aktywnego wzrostu naszej rzęsy tzw. fazę anagen czyli niejako oszukuję troszeczkę naturalny cykl wzrostu i wypadania rzęs poprzez stymulację wzrostu i wydłużenia tego okresu, przez co rzęsa staje się znacznie dłuższa i gęstsza. Niestety - nie jest to efekt trwały. Po odstawieniu odżywki wraca nasz naturalny cykl, gdzie rzęsy przechodzą w fazę ketagen, czyli obumierania cebulki włosa i fazę telogen, w której rzęsa wypada i zostaje wypchnięta przez nowo wyrastający włosek. Innymi słowy - wracamy do punktu wyjścia. Rzęsy po odstawieniu odżywek na bazie bimatoprostu wrócą do swojego pierwotnego wyglądu. Żeby utrzymać efekt pięknego wzrostu należałoby je stosować... na okrągło. Jako, że wspomniana substancja jest lekarstwem została w 2008 roku przebadana przez amerykańską Agencję Żywności i Leków gdzie została dopuszczona do stosowania w kosmetykach oczywiście w znacznie mniejszym stężeniu(0,03%) niż w kroplach do oczu (0,3%) - niemniej jednak pod katem prawa bimatoprost dopuszczony jest do stosowania w odżywkach.


Pod jaką nazwą występuje bimatoprost w składach INCI ?


Można spotkać się w składach INCI z prostą i bezpośrednio podaną nazwą BIMATOPROST, ale jako, że składnik stał się na tyle rozpoznawalny i kontrowersyjny producenci zaczęli poszukiwać optymalnego rozwiązania i do swoich produktów zaczęli dodawać tzw. analogi prostaglandyn, które w składzie można odnaleźć pod nazwami: 

 Triflourmethyl Dechloro Ethylprostenolamide
 Isopropyl Cloprostenate
Dechloro Dehydroxy Ethylcloprostenolamide
17-Penthyl Trinor Prostaglandin E2 Serinol Amide
Methylamido Dihyro Noralfaprostal

Lista odżywek z bimatoprostem oraz analogami prostaglandyn:


- Long4Lashes
- Revitalash
- Xlash
- Nanolash
- Neulash
- Lbiotica Active Lash
- Floslek Revieve Lashes
- M2 Lashes
- Miralash
- Real Lash
- Biotebal Rzęsy XXL
- Semilac serum stymulujące wzrost rzęsLista odżywek bez bimatoprostu oraz analogów prostaglandyn:


- Regital Lash (piękny skład, sprawdziłam na sobie i szczerze polecam!)
- Murier Lash
- Revers Long Vital Lash
- Lbiotica Krem do rzęs
- Regenerum Regeneracyjne serum do rzęs
- Quick Max
- Murier

Warto czy nie warto?


Nie da się ukryć, że bimatoprost oraz analogi prostaglandyn działają - to udowodnione i udokumentowane natomiast kwestia ryzyka skutków ubocznych nadal jest bardzo wysoka. W sieci jest bardzo dużo dostępnych przykładów (w tym zdjęć) jak wyglądają takie kuracje... uwaga bo widok może być przerażający. Decyzja odnośnie stosowania takich produktów należy do każdego indywidualnie - osobiście uważam, że nie ma sensu narażać się na nieprzyjemne i bolesne skutki w imię wzrostu rzęs jednak wiem, że istnieje rzesza fanek takich produktów, które bardzo chwalą sobie działanie bimatoprostu na swoich włoskach. Ostateczna decyzja więc należy do Was jednak warto wziąć pod uwagę wszystkie fakty, o których napisałam Wam powyżej. Co z tym zrobicie - to już Wasza decyzja, pamiętajcie jednak - zdrowie jest tylko jedno.

Komentarze

instagram @hushaaabye

Copyright © Hushaaabye