AZS bez tajemnic cz. 1 - czym nawilżać i zabezpieczać skórę atopową?

Atopowe zapalenie skóry to to temat, nad którym chciałabym się pochylić w najbliższych publikacjach. Mam 28 lat i praktycznie od urodzenia zmagam się z tą chorobą w mniejszym lub większym nasileniu - jestem więc w stanie na podstawie własnych doświadczeń opowiedzieć Wam o tym, co warto robić, by ulżyć sobie w trakcie jej przebiegu. Pamiętajcie jednak, że każda skóra atopowa jest inna, a sam charakter przebiegu choroby jest wielotorowy - nie przedstawię Wam więc gotowej recepty na leczenie, bo takowej nie ma. Mogę jednak pomóc Wam zrozumieć pewne mechanizmy i właśnie taki jest mój cel. Dziś chciałabym się skupić na jednym z najważniejszych kroków pielęgnacji takiej skóry, czyli nawilżeniu i zabezpieczeniu skóry. Będzie to wstęp do tego, o czym będę pisać w dalszej kolejności - poruszę z Wami temat mycia, eliminacji pewnych składników ze swoich produktów, a także wpływie środowiska, w którym żyjemy na co dzień. Wierzę i mam nadzieję, że pomogę również Wam! A zatem czym nawilżać i zabezpieczać skórę atopową?


Nawilżanie i zabezpieczanie czyli klucz do pielęgnacji skóry atopowej

Atopia charakteryzująca się występowaniem skrajnego przesuszenia, niekiedy nawet pęknięciami skóry i wykwitem w postaci czerwonych plam (bardzo swędzących) jest jedną z najtrudniejszych skór w kwestii pielęgnacji, nie tylko przez wzgląd na to, że jest podatna na znacznie więcej czynników drażniących, ale przede wszystkim na fakt, że wymaga od nas nieustannego nawilżenia, natłuszczenia i zabezpieczenia przed czynnikami zewnętrznymi.

Musicie wiedzieć, że nic tak bardzo nie zaostrza stanów atopii (a potrafi je zaostrzyć mnóstwo czynników w tym stres czy pewne składniki pokarmowe), jak zaniedbanie kwestii dostatecznego nawilżania i natłuszczania. Skóra dotknięta tym problemem jest nie tylko odwodniona i sucha, ale skrajnie mocno narażona na powstawanie otwartych ran i nadkażeń bakteryjnych - to właśnie z tego powodu nie wolno dopuszczać do tego, by obszary problematyczne były szorstkie i suche, ponieważ naturalnie prowadzi to do zaostrzenia świądu (automatycznego drapania np. w nocy), a w konsekwencji do uszkodzenia skóry i zaostrzenia zmian, które lubią się przenosić po całym ciele. Ten kto borykał się z problemem atopowego zapalenia skóry doskonale wie, jak łatwo i w szybkim tempie można doprowadzić do rozsiewu rzutu na inne obszary ciała - jednym z czynników, które powodują ten mechanizm jest właśnie niedostateczne nawilżenie i natłuszczenie produktami na bazie emolientów (składników pozostawiających zabezpieczających, pozostawiających film) i humektantów (składników nawilżających). 



Humektanty idealne w pielęgnacji skóry atopowej

Żeby było Wam prościej poruszać się w składach swoich produktów przygotowałam dla Was listę składników nawilżających, które doskonale sprawdzają się w pielęgnacji skóry atopowej.

  • gliceryna
  • aloes
  • pantenol
  • niacynamid
  • mocznik
  • betaina
  • glukoza
  • fruktoza
  • kwas hialuronowy
  • lecytyna
  • sorbitol


Emolienty idealne w pielęgnacji skóry atopowej

Teraz z kolei lista najlepszych emolientów do pielęgnacji skóry atopowej:
  • olej ze słodkich migdałów
  • olej konopny
  • olej z czarnuszki
  • masło Shea
  • masło MuruMuru
  • masło Cupacau
  • woski roślinne np. wosk sojowy
  • alkohole tłuszczowe
  • parafina (tak, parafina jest emolientem, który sprawdza się w przypadku skóry atopowej, jednak ten temat rozwinę Wam w innym wpisie)
  • lanolina
Jeżeli znajdziecie produkt pielęgnacyjny, który będzie łączył w sobie składniki z gamy humektantów i emolientów, a przy tym będzie pozbawiony zbędnych substancji (szkodliwych konserwantów i perfum przede wszystkim) to idziecie w bardzo dobrym kierunku. A przed Wami produkt, który spełnia absolutnie wszystkie cechy, jest przy tym tani (kosmetyki do skór atopowych potrafią być ultra drogie!), a przy tym w pełni bezpieczny i skuteczny.


 

Baby Anthyllis bezzapachowy krem dla dzieci z probiotykami

To doskonała propozycja do nawilżania, natłuszczania i odżywiania skóry dotkniętej problemem atopii, głównie dlatego, że połączono tutaj ultra delikatne składniki z emolientami i naturalnymi probiotykami. W składzie znajdziecie olej słonecznikowy, glicerynę, masło Shea, olej ze słodkich migdałów, inulinę, fruktozę, a także aloes i skrobię z ryżu siewnego, co razem stanowi bezpieczną, ale bardzo skuteczną mieszankę, którą można stosować nie tylko w okresie remisji, ale również bezpośrednio na zmiany atopowe czy egzemowe. Teoretycznie przeznaczony jest dla maluszków nawet od pierwszego dnia życia, jednak nie ma żadnej przeszkody, żeby stosował go każdy, ktro zmaga się z problemem atopii, egzemy, łuszczycy czy innych problemów dermatologicznych o charakterze alergicznym. 

Warto również wiedzieć, że krem ten jest całkowicie bezzapachowy, zamknięty w szkle, nie zawiera drażniących konserwantów i jest przy tym mega wydajny! Osobiście używam go z wielką przyjemnością bezpośrednio na zmiany atopowe i cenię go za to, że efektywnie nawilża, odżywia, natłuszcza i zabezpiecza skórę bez powodowania świądu. 

Skład: Aqua (Water), Helianthus Annuus (Sunflower) Seed Oil, Glycerin, Caprylic/Capric Triglyceride, Butyrospermum Parkii (Shea Butter) Butter, Cetearyl Alcohol, Glyceryl Stearate, Prunus Amygdalus Dulcis (Sweet Almond) Oil, Dicaprylyl Ether, C10-18 Triglycerides, Aloe Barbadensis Leaf Juice*, Inulin **, Fructose**, Bisabolol, Prunus Amygdalus Dulcis (Sweet Almond) Seed Extract*, Oryza Sativa (Rice) Starch, Hydrogenated Olive Oil Unsaponifiables, Sodium Stearoyl Glutamate, Tocopherol, Xanthan Gum, Levulinic Acid, Sodium Levulinate, Lactic Acid, Citric Acid, Sodium Benzoate, Potassium Sorbate.
*składnik pochodzący z rolnictwa ekologicznego
**prebiotyki naturalnego pochodzenia

Krem kupicie w drogerii BetterLand - KLIK



Olej ze słodkich migdałów w pielęgnacji skóry atopowej

INCI: Prunus Amygdalus Dulcis Oil/ Sweet Almond Oil

Dlaczego olej ze słodkich migdałów jest jednym z najlepszych naturalnych składników pomocnych w pielęgnacji skóry atopowej? Głównie przez swój biologiczny skład, który nie dość, że jest ultra delikatny to doskonale wpływa na odbudowę warstwy lipidowej skóry. Spełnia rolę emolientu, który pozostawia na skórze film zabezpieczający skórę przed odparowywaniem wody, pełniąc tym samym pośrednią rolę nawilżającą. Ma lekką, szybko wchłaniającą się konsystencję i jest całkowicie bezzapachowy.

Jego cechą charakterystyczną jest duża zawartość nienasyconych kwasów tłuszczowych w tym bardzo cennych glicerydów kwasu linolenowego. W swoim składzie zawiera również fitosterole oraz pokłady witaminy A, D, E i niektóre witaminy z grupy B. 

Warto wiedzieć, że olej ze słodkich migdałów jako jeden z niewielu polecany jest do pielęgnacji niemowląt, kobiet w ciąży (szczególnie do pielęgnacji brzuszka), ale także dla alergików, osób z egzemą, łuszczycą i właśnie atopowym zapaleniem skóry. Olej ten doskonale natłuszcza, a przy tym odżywia, łagodzi stany zapalne i stanowi doskonałe zabezpieczenie przed powstawaniem rozstępów. Jest doskonałym olejem, który warto włączyć do pielęgnacji skóry atopowej. 

W jaki sposób wykorzystać olej ze słodkich migdałów?

  • dodaj do kąpieli, by natłuścić swoją skórę (pamiętaj, że w przypadku skóry atopowej z wykwitami, nie należy kąpać się w gorącej wody, ani wylegiwać dłużej niż 20 minut) 
  • wzbogać balsam/masło do ciała (o jak najprostszym, nieperfumowanym składzie) o kilka kropel oleju i wmasuj w skórę
  • domknij nawilżenie rozgrzewając w dłoniach olejek i nałóż na krem bazowy
  • jeżeli atopowe zapalenie skóry dotyka obszaru twarzy, wykorzystaj olej ze słodkich migdałów do ewentualnego demakijażu
Nierafinowany, tłoczony na zimno i zamknięty w szkle olej ze słodkich migdałów marki Baby Anthyllis dostępny jest TUTAJ - można dodatkowo zaopatrzyć się w wygodną pompkę, tak jak ja, ponieważ znacznie ułatwia to dozowanie i mieszanie z innymi produktami.



Nie tylko pielęgnacja

Czuję się w obowiązku dodać na koniec zdanie, które stanowi absolutną bazę dla problemu atopowego zapalenia skóry. Samą pielęgnacją nie zniwelujecie problemu - AZS jest tak złożonym schorzeniem, że do jej złagodzenia i eliminacji należy podejść wieloetapowo począwszy od zmian w swoim otoczeniu, przez dietę, na komforcie psychicznym kończąc. Odpowiednio dobrana pielęgnacja może być jednym z kroków do uporania się z tym problemem, ale nigdy samodzielnie nie rozwiąże tego problemu i należy o tym pamiętać. Niekiedy nie zastąpi również sterydowych kuracji - przy bardzo silnym zaostrzeniu zmian ze stanami nadkażeń bakteryjnych nawet odpowiednie produkty pielęgnacyjne nie zdadzą swojego egzaminu, a to oznacza, że pielęgnację nawilżająco-zabezpieczającą traktujemy jako wsparcie dla kuracji zalecanych przez lekarza. Pamiętajcie proszę, że atopia jest trudną chorobą, a temat który dziś poruszam jest zaledwie ułamkiem walki z jej przebiegiem.

Komentarze

instagram @hushaaabye

Copyright © Hushaaabye