Certyfikat Soil Association i standardy COSMOS - co warto o nich wiedzieć?

Jednym z czynników determinujących zakup dobrej jakości produktu naturalnego lub organicznego powinien być fakt obecności certyfikatów. Zdaję sobie jednak sprawę, że temat dla wielu osób jest niejasny lub pogmatwany, dlatego też postanowiłam specjalnie dla Was wprowadzić serię, która w szczegółach wyjaśni Wam czym charakteryzuje się dany certyfikat i o czym tak naprawdę informuje konsumenta. Pod lupę weźmiemy sześć najważniejszych organizacji certyfikujących i wspólnie pomału przejdziemy przez poszczególne etapy. Dziś w pierwszym wpisie jedno z najpopularniejszych na świecie odznaczeń Soil Association, które z pewnością nie raz już widziałyście na swoich produktach. Zastanówmy się więc wspólnie, czym jest i jaką gwarancję zapewnia konsumentom.Czym tak naprawdę jest organizacja Soil Association?


Jest to najpopularniejsza organizacja non-profit w Wielkiej Brytanii, która zajmuje się certyfikacją produktów z różnych dziedzin takich jak kosmetyki, tekstylia, żywność, a także całe linie produkcyjne, biznesy a nawet sam sposób produkcji.

Stowarzyszenie Soil jest zarejestrowane w Charity Commission for England and Wales, pod numerem organizacji charytatywnej 206862 oraz w Office of the Scottish Charity Regulator, pod numerem SCO39168. Organizacja charytatywna posiada spółkę zależną Soil Association Certification Limited, będącą w całości jej własnością, największą w Wielkiej Brytanii organiczną jednostką certyfikującą. Jest to firma non-profit, która oprócz pomocy w realizacji części strategii organizacji charytatywnej generuje również zwroty finansowe, które są kierowane z powrotem do szerszej pracy organizacji charytatywnej.  Organizacja charytatywna pomogła założyć spółkę Soil Association Land Trust i jest w niej stale zaangażowana. Land Trust jest niezależną organizacją charytatywną o numerze 1121011, ustanowioną w celu nabywania i utrzymywania ziemi uprawnej w sposób zrównoważony oraz w celu łączenia społeczeństwa z zarządzaniem ziemią.

Na dzień dzisiejszy Soil Association certyfikuje ponad 4500 firm, które każdego roku kontroluje według ścisłych standardów jakości.

Certyfikat Soil Association a produkty kosmetyczne


To, co oczywiście w tym miejscu interesuje nas najbardziej to oczywiście standardy dla produktów kosmetycznych, choć jak same zauważyłyście rola organizacji absolutnie nie ogranicza się tylko do tej jednej kwestii.

Wybierając kosmetyk z logiem Soil Assoctiation możemy mieć pewność, że:

- kosmetyk nie był testowany na zwierzętach
- nie zawiera komponentów GMO
- nie zawiera absolutnie żadnych kontrowersyjnych chemikaliów
- produkt nie zawiera parabenów i ftalanów
- jest w całości bez syntetycznych barwników i zapachów
- nie zawiera nanocząsteczek

Oprócz tego gwarantuje:

- ekologiczne pozyskiwanie komponentów
- organiczny charakter składników
- przejrzysty proces produkcyjny
- składniki tylko i wyłącznie biodegradowalne
- opakowanie spełnia standardy recyklingu
- marka chroni i wspiera dziką przyrodę oraz różnorodność biologiczną

Angażując się w kampanię na rzecz zmian i zapewniania branży bardzo potrzebnych zmian, w 2002 roku Soil Association wprowadziło pierwsze standardy dotyczące kosmetyków organicznych. Certyfikacja Soil Association jest niezależna i rygorystyczna. Organizacja prowadzi przegląd całego procesu produkcyjnego, w tym pozyskiwania składników, procedur formułowania i pomieszczeń, a także pakowania.

Obecnie certyfikuje ona zgodnie z międzynarodowymi normami COSMOS, które powstały w wyniku pracy i połączenia sił aż czterech innych organizacji.Czym są standardy COSMOS?

W związku z rosnącym zapotrzebowaniem na certyfikowane organiczne kosmetyki na całym świecie, SA połączyło siły z 4 innymi organizacjami (BDIH w Niemczech, Cosmebio i Ecocert we Francji oraz ICEA we Włoszech), aby opracować nowy zharmonizowany standard dla kosmetyków organicznych i naturalnych, znany jako COSMOS.

COSMOS jest obowiązkowy dla wszystkich nowych produktów od stycznia 2017 r. Wiele firm na rynku jest nadal w trakcie przechodzenia na certyfikację na COSMOS, natomiast prawo stanowi, iż nie  muszą oni zmieniać certyfikacji, dopóki nie przeformułują swojego produktu, więc może minąć kilka lat, zanim zmiany zostaną wprowadzone na stałe.

Produkty certyfikowane zgodnie z tymi normami mogą zawierać na opakowaniach symbol ekologicznego zielonego liścia UE i symbol organiczny Soil Association (tylko wtedy, gdy są certyfikowane zgodnie z normami ekologicznymi Soil. The Soil Association ma wyższe standardy niż wymagane przez UE, dlatego warto mu ufać.

COSMOS pozwala wyodrębnić dwa rodzaje certyfikacji: ORGANIC i NATURAL, które różnią się logiem i dostarczają konsumentowi zupełnie innych informacji o produkcie. Warto znać tę różnice:

Różnica pomiędzy COSMOS ORGANIC A COSMOS NATURAL

Produkty COSMOS Natural nie muszą zawierać żadnych składników organicznych - chociaż w praktyce wiele z nich to robi, natomiast COSMOS ORGANIC musi posiadać wysokie ich stężenie. COSMOS Natural najlepiej nadaje się do produktów zawierających wiele składników, które nie mogą być organiczne, takie jak woda, sól lub glinka - na przykład toniki, sole do kąpieli lub maseczki do twarzy. Niemniej jednak ogólne standardy COSMOS gwarantują Wam to, co opisałam akapit wyżej - Natural czy Organic są tylko symbolem i szczegółem dotyczącym charakteru konkretnych składników.

Jakich składników nie akceptuje SOIL ASSOCIATION?

Na podstawie standardów COSMOS, nasza organizacja nie dopuszcza i nie certyfikuje produktów zawierających:

- parabeny (w każdej postaci)
- ftalanów DEP, DBP, DEHP, BBzP, DMP, MEP
- formaldehydu i jego pochodnych
- konserwantów Methylisothiazolinone i Methylchloroisothiazolinone
- glikoli w tym również glikolu roślinnego (Propanediol)

Co ciekawe SA dopuszcza stosowanie fenoksyetanolu jako konserwantu, co warto mieć na uwadze.


Źródła informacji:
https://www.soilassociation.org/media/5244/sa-health-and-beauty-standards.pdf
https://www.soilassociation.org/certification/beauty-wellbeing/types-of-certification-services-available/cosmos-organic/


Komentarze

instagram @hushaaabye

Copyright © Hushaaabye