Zaskórniki zamknięte - jak sobie poradzić? Jakich składników w kosmetykach szukać? BasicLab i zielona gama Esteticus

 

Zaskórniki spędzają sen z powiek niejednej z nas. Nie da się ukryć, że to chyba jedna z najbardziej kłopotliwych kwestii na skórze naszej twarzy, szczególnie gdy mamy do czynienia z cerami mieszanymi. Szukamy rozwiązań, stosujemy różne produkty i często niestety nasze wysiłki spełzają na niczym.



ZANIM JEDNAK PRZEJDZIEMY DO WPISU PRZYPOMINAM WAM O RABACIE 20% NA CAŁY ASORTYMENT MARKI BASICLAB -WYSTARCZY WPISAĆ KOD HUSHAAABYE

Dlaczego tak się dzieje? Istnieją trzy powody:

- zwalczamy skutek zamiast znaleźć przyczynę

- dobieramy nieodpowiednie produkty (lub używamy takich, które ten problem nasilają nie mając świadomości)

- nie podejmujemy wielotorowego działania, które w przypadku zaskórników są kluczowe

W dzisiejszym wpisie chciałabym z Wami poruszyć temat zaskórników zamkniętych, z którymi sama do niedawna jeszcze miałam ogromny problem. Zacznijmy jednak od podstaw. Miłego czytania!


Czym są zaskórniki zamknięte?

Na początku warto powiedzieć, że zaskórniki zamknięte pojawiają się na skórach tłustych, mieszanych oraz trądzikowych i są wynikiem zaburzonej pracy naszych gruczołów łojowych, a mówiąc prostszymi słowami – powstają wtedy, gdy nasza cera nie radzi sobie z nadmierną produkcją sebum. Jak odróżnić je od zaskórników otwartych?

Znane nam wszystkim czarne/ciemne kropki na strukturze skóry to właśnie zaskórniki otwarte, z którymi walka jest nieco prostsza niż z zamkniętymi. Te drugie charakteryzują się przede wszystkim stanem zapalnym (najczęściej zaczerwienieniem dookoła) oraz białym gęstym płynem umieszczonym pod jego powierzchnią. Mogą występować niemalże na każdej części naszego ciała – od czoła, przez nos, na plecach, dekolcie, a nawet pachwinach. Ich wyciskanie prowadzi do rozprzestrzeniania się bakterii na inne obszary i zaostrzanie ich stanu, dlatego nie zaleca się, by to robić. Jeśli jednak musisz, bo zaskórnik zamknięty bardzo Ci przeszkadza/powoduje dyskomfort pamiętaj o zasadach maksymalnej sterylności!

Jakie są przyczyny powstawania zaskórników zamkniętych?

Na początku tego wpisu zaznaczyłam, że zazwyczaj walkę z zaskórnikami zaczynamy … od końca, czyli zwalczania problemu zamiast zlokalizowania przyczyny i jej eliminacji. Warto jest przyjrzeć się kilku aspektom swojej codzienności, bo może się okazać, że w tym tkwi szkopuł. Co zatem powoduje lub zaostrza występowanie zaskórników zamkniętych?

- nadmierna produkcja sebum wynikająca z typu skóry

- nadmierna produkcja sebum spowodowana nieodpowiednią pielęgnacją

- źle dobrana pielęgnacja właściwa i stosowanie produktów ze składnikami komedogennymi

- zbyt agresywne oczyszczanie (produkty na bazie mocnych detergentów myjących)

- niedokładne oczyszczanie/brak peelingu

- zmiany hormonalne

- zaniedbywanie demakijażu

- zbyt rzadka zmiana pościeli

- bakterie na telefonie

- częste dotykanie twarzy brudnymi dłońmi

- zbyt rzadko prane pędzle/gąbeczki do makijażu

- nieodpowiednia dieta

- dym papierosowy

… i można wymieniać jeszcze naprawdę długo. Najważniejsze jest żebyście przyjrzały się wymienionym przyczynom i sprawdziły, czy aby w Waszym przypadku dałoby się zmodyfikować działania, które mogłyby je wyeliminować. Dopiero w następnej kolejności przejdźmy do doboru odpowiedniej pielęgnacji – nigdy na odwrót.



Jakie składniki w kosmetykach mogą pomóc w walce z zaskórnikami zamkniętymi?

Istnieje pewna gama składników, które pomogą w tej nierównej walce. Warto jest zwrócić uwagę na ich obecność w kosmetykach, które zdecydujecie się kupić. Łączy je przede wszystkim kilka wspólnych cech: działają przeciwzapalnie, pomagają wyciszać zmiany, redukują poziom wydzielanego sebum, koją, uspokajają, a także przeciwdziałają powstawaniu kolejnych naszych nieprzyjaciół.

Do takich składników, które działają najefektywniej zaliczamy:

- niacynamid

- kwasy (w tym migdałowy, azelainowy i salicylowy, szikimowy lub laktobionowy)

- retinol

- prebiotyki i probiotyki

- ekstrakt z drzewa herbacianego



BASICLAB ESTETICUS – serum, które pomogą w walce z niedoskonałościami

Przykładem produktów, na które warto zwrócić uwagę w przypadku walki z zaskórnikami zamkniętymi są dwa serum BASICLAB z gamy ESTETICUS zamknięte w zielonych opakowaniach. Nazywane są przez producenta serum zmniejszającymi widoczność niedoskonałości i zawierają kluczowy w rozwiązaniu tego problemu niacynamid o stężeniu 5% lub 10%.

Niacynamid to jedna z najlepszych form witamy B3. Naturalnie występuje w naturze i jest dostarczana głównie przez pożywienie, natomiast w celach kosmetycznych pozyskuje się ją syntetycznie. Witamina B3 wykazuje przede wszystkim silne działanie odmładzające i przeciwzmarszczkowe. Ma zdolność do pobudzania syntezy kolagenu. Dodatkowo stosuje się ją w wielu preparatach leczniczych, ponieważ regeneruje uszkodzoną skórę, doskonale działa na problemy trądzikowe, stany zapalne i przyspiesza gojenie się ran. Niacynamid niezwykle efektywnie wpływa na regulacje procesów wydzielanego sebum, zmniejszając widoczność porów. Najlepsze efekty kuracji niacynamidem osiąga się mniej więcej po około 12 tygodniach regularnego stosowania. Co ciekawe  - składnik ten doskonale tolerowany jest również przez osoby ze skórami wrażliwymi, suchymi i z przebarwieniami.

Zdecydowanie warto się z nim zaprzyjaźnić!

Serum marki BASICLAB to nie tylko jednak niacynamid, ale inne ważne, wspierające redukcje niedoskonałości składniki aktywne. W ich składzie znajdziecie również:

- BIOLIN P będący prebiotykiem wzmacniającym skórę i jej naturalny mikrobiom, dzięki czemu zmniejsza ilość stanów zapalnych

- filtrat z wody ryżowej, który efektywnie nawilża, a dzięki dużej zawartości witaminy B6 doskonale wpływa na zmiany trądzikowe

W zależności od wybranego przez siebie stężenia niacynamidu (5% lub 10%) po regularnym ich stosowaniu możecie oczekiwać zredukowanego nadmiaru sebum, zmniejszenia widoczności porów, poprawę strukturę skóry, zniwelowania problemu zaskórników otwartych i zamkniętych, a także wygładzenia i świeżego, matowego wyglądu naszej skóry.

Tego typu serum wymaga od nas jednak zachowania kilku kluczowych zasad:

- możemy je stosować zarówno na dzień jak i na wieczór poprzez wmasowanie w skórę kilku kropel z pominięciem okolic oczu

- jeżeli nakładacie na nie kolejny kosmetyk należy odczekać co najmniej 2-3 minuty

- niacynamid traci swoje właściwości w niskim pH, dlatego nie należy łączyć do w jednej rutynie pielęgnacyjnej z witaminą C ( jeśli zależy Wam jednak na tym, niacynamid należy nakładać rano, a witaminę C wieczorem lub na odwrót – ważne jest, by nie odbywało się to bezpośrednio po sobie)

- na niacynamid niekiedy należy zbudować tolerancję – jeśli zauważysz zaczerwienie lub podrażnienie po stosowanym serum, stosuj je co kilka dni żeby skóra mogła się do niego przyzwyczaić

Oba sera tak jak wspomniałam wyżej – należy stosować co najmniej 12 tygodni żeby zauważyć efekty. Cierpliwość jest cnotą, pamiętajcie.

Serum z 5% niacynamidem możesz kupić TUTAJ.

Serum z 10% niacynamidem możesz kupić TUTAJ.

PAMIĘTAJ O WPISANIU KODU HUSHAAABYE, który zapewni Ci aż 20% rabatu.



Peeling kwasowy – dlaczego warto włączyć go do swojej kuracji?

Żeby zadziałać na skórę wielotorowo nie możemy zapomnieć również o złuszczaniu martwego naskórka, który jest wiernym kompanem zaskórników zamkniętych. Wyżej wymieniłam Wam kilka rodzajów kwasów, które skutecznie wspierają walkę z problemem. Przede wszystkim złuszczają martwy naskórek, ale pobudzają także skórę do jej naturalnej odbudowy i regeneracji. Głęboko i efektywnie oczyszczają pory, a przy tym niwelują niedoskonałości i zmiany trądzikowe. Jeśli jeszcze nie próbowałyście peelingu kwasowego to marka BASICLAB uzupełniła swoją gamę ESTETICUS właśnie o taki kosmetyk, który możecie kupić razem z wybranym przez siebie serum.

Peeling kwasowy zmniejszający niedoskonałości z 6% kwasem szikimowym, 5% kwasem migdałowym, 3% kwasem laktobionowym oraz dwoma silnymi antyoksydantami, glutationem i resweratrolem to wprost wymarzona mieszanka na problem zaskórników zamkniętych. Łagodne, choć skuteczne stężenia kwasów przyniosą Wam wymierne efekty bez narażania skóry na reakcje, podrażnienia i dyskomfort.

Za co odpowiadają poszczególne rodzaje kwasów?

- kwas szikimowy odblokowuje pory i działa antybakteryjnie

- kwas migdałowy doskonale reguluje poziom produkcji sebum i podobnie jak kwas szikimowy działa antybakteryjnie

- kwas laktobionowy z kolei zmniejsza i łagodzi wszelkie zaczerwienienia, przyspiesza regenerację i odbudowę zwiększając poziom nawilżenia w skórze

Kwasy w formule tego peelingu zostały połączone z argininą, która wzmacnia ich działanie, a jednocześnie zmniejsza ich potencjał drażniących. Dzięki temu zabiegowi choć mamy do czynienia z produktem kwasowym – jest on niezwykle delikatny i doskonale tolerowany przez skórę.

Peeling kwasowy należy wykonywać na oczyszczonej skórze nakładając go w niewielkiej ilości omijając okolice oczu i ust. Należy pozostawić go na 10 minut i zmyć ciepłą wodą w celu neutralizacji. Mrowienie czy lekkie szczypanie w trakcie używania jest normalne i wynika z niskiego pH produktu. Możecie go używać cały rok jednak pamiętajcie, że wtedy niezbędne jest zabezpieczanie skóry wysokim filtrem przeciwsłonecznym SPF50+.



Ważna informacja umieszczona przez BASICLAB, którą pozwolę sobie wkleić również tutaj:

„Peelingu nie należy łączyć w jednej rutynie pielęgnacyjnej (tj. o tej samej porze dnia) z serum z retinolem, nie należy go także stosować przy kuracji doustną tretynoiną” – pamiętajcie o tym! Panie w ciąży i karmiące piersią, a także osoby będące w trakcie kuracji dermatologicznych przed jego użyciem powinny skonsultować się z lekarzem prowadzącym.

Peeling kwasowy BASICLAB z gamy ESTETICUS możesz kupićTUTAJ.

Nie warto ustawać w walce o piękną skórę i choć problem zaskórników tyczy się większości z nas to same widzicie, że są realne szanse na to, by ten nierówny ból wygrać. Dbajcie o siebie i bliskich, ściskam Was mocno.

 

 

Komentarze

instagram @hushaaabye

Copyright © Hushaaabye